Кой и защо смени аромата на любимия ми парфюм?
От много години любимият ми зимен аромат е Guerlain L'instant de Guerlain Pour Homme Eau Extreme. Страхотен, мъжествен, траен, дървесно –мускусен незабравим парфюм! С една дума – любим! Признавам, че съпругата ми го подари и независимо, че съм търговец на парфюми от над 20 години и до ден днешен тя има по-добър вкус и нюх от мен за аромати. Но да не се отклонявам от темата. От близо година обаче, въпросният ми любимец изчезна от пазара. И не говоря за пазара в България, а от европейския. Вече бях започнал да мисля, че едва ли отново ще започнат да го произвеждат и започнах да ползвам други парфюми, но... той се появи!
Обаче как?
Преформулиран и в нова опаковка!
Какво означава преформулиран?
Съществува едно нещо, наречено Европейска комисия. Всички сме чували за кривите и правите краставици, но малцина знаят, че стандартите, спускани от тази комисия, са задължителни за всички индустрии и продукти, включително и за парфюмерийната.
По предложение на IFRA (International Fragrance Association) – в превод Международна парфюмерийна асоциация със седалище в Женева, Европейската комисия със документ Regulation EC No 1223/2009 on cosmetic products забрани определени съставки да се влагат в парфюмите. Защото (забележете) било възможно да са токсични и да въздействат върху здравето на 0.000001% от населението . Тази регулация засегна над 9000 съществуващи парфюма и наложи новите формули да бъдат съобразени изцяло с нея.
Какво забраниха?
Ами например дъбовия мъх – основна съставка в 90% от мъжките аромати. Кумарин (съдържа се в почти всички билки и храсти, например в жълтата комунига, както и в основното за парфюмерията растение боб тонка), Евгенол (съдържа се, например, в карамфила, слагат го в пастите за чувствителни зъби, тъй като действа обезболяващо, има го също и в розовото масло), Цитрал (съдържа се в доматите и най-вече в етеричното масло на лимоновата трева, лимона и цитрусовите плодове).
Всички тези ароматични съставки от естествен произход бяха заменени от синтетични. Освен това ЕС наложи и ограничения в количеството на влаганите съставки. Тоест парфюмите станаха хем по-синтетични, хем по-никакви и обезцветени.
Много често чуваме от клиенти: „Ама този парфюм не е онзи, който помня“. Ами не е – за съжаление. Не се наемам да давам мнение дали това решение на ЕК е правилно, или не. Но е факт, с който ние като потребители ще трябва да живеем. От 2014 година почти всички аромати на пазара постепенно бяха с променени формули и съставки. Някои успешно запазиха аромата и трайността си, други – не толкова. Повечето фирми производители промениха и опаковките си – някои само флакона, други – и флакона, и картонената опаковка.
Така моят парфюм се появи – но вече като Guerlain L'instant de Guerlain Pour Homme EDP… без добавката Eau Extreme. И като EDT, разбира се. Почти същият е... но не съвсем. И аз като нашите клиенти възкликнах: „Ами не е онзи!“. Ами не е и няма и да бъде. Та така с парфюмите и Европейската комисия... Пиша тези неща с надеждата клиентите ни да бъдат по-информирани и по-малко да се сърдят на нас търговците – в крайна сметка, ние само продаваме това, което фирмите произвеждат. А те произвеждат според закона... Криви краставици няма вече! Или ако има - са незаконни според ЕК.



